Tri ključne osobine svakog poduzetnika

Tri ključne osobine svakog poduzetnika

U poduzetništvo rijetko tko uđe s čistom kalkulacijom.

Ulazimo jer osjetimo da u radu za drugog ne živimo u skladu sa svojim životnim vrijednostima, da nemamo dovoljan prostor za ostvarivanje svih svojih ideja. 

Ili jednostavno osjetimo onu iskru u sebi koja nam jasno pokazuje da postoji nešto više, nešto dublje, ono istinski naše i da smo ovdje da stvorimo golemu vrijednost koja direktno donosi pozitivne promjene u živote naših klijenata

Što god bio inicijalni impuls, vrlo brzo shvatiš nešto što ti nitko ne kaže na početku:

Biznis neće izgraditi tebe. Ti moraš prvo izgraditi sebe da bi mogla izgraditi njega.

Ljudi često previde činjenicu da ideja, vizija i čak i hrabrost ne znače ništa ako nemaš unutarnji kapacitet da ih izneseš.

Zato osobine dolaze prije vještina.

Vještine su kao alati – važne, nužne, korisne. Ali osobine su ruka koja drži alat. I ako ta ruka nije čvrsta, usklađena i sigurna – ni najbolji alat neće napraviti razliku. One su tvoj energetski temelj i diktiraju koliko brzo ćeš se nakon “pada” ponovno vratiti, koliko ćeš rasti i koliko ćeš zapravo iskoristiti potencijal svake vještine koju posjeduješ.

Osobine nisu rezervirane samo za “rođene” poduzetnike.

Netko ih prepozna vrlo rano, kao zov koji ne može ignorirati. Netko ih izgradi korak po korak, svjestan da bez njih biznis postaje još jedan oblik zarobljeništva umjesto slobode.

U oba slučaja – to su osobine koje gradiš da bi tvoj biznis mogao rasti bez da ti izgoriš.
One su temelj svake velike vizije i svakog održivog rasta.

Ovo su tri ključne osobine koje su mi se kroz rad s klijenticama uvijek iznova potvrđivale kao one zbog kojih neke rade kvantne skokove, a neke nikada ne poduzmu akcije i krenu prema onome što zaista žele:

  1. Unutarnja vizija sebe

    Prije nego postoji jasna ponuda, tim ili ciljevi – postoji slika sebe.

    Prava prekretnica ne dolazi kad naučiš novu strategiju – nego kad u sebi prepoznaš sliku one verzije sebe kojoj više ne možeš reći ne.

    Ovdje ne govorim o “vizija života iz snova”, govorim o nečem puno dubljem, a to je tvoja unutarnja istina o tome tko si kad si najhrabrija, najiskrenija i najusklađenija sa sobom.

    To nije afirmacija, nije samo mindset. To je energija koju nosiš.

    To je ona tiha sigurnost da nisi ovdje da “radiš biznis”, već da ostavljaš trag.

    U načinu na koji vodiš, prodaješ, stvaraš i u načinu na koji gledaš sebe svaki put kad padneš i ponovno ustaneš.

  2. Sposobnost donošenja odluka

    Donošenje odluka nije intelektualna vježba. U biznisu, ne odlučuješ samo što ćeš raditi – nego tko postaješ svakom odlukom.

    Prije same odluke dolazi namjera, a odluka je njezina potvrda nakon koje slijede akcije koje poduzimaš. Kada poduzetnica izbjegava donošenje odluka, zapravo izbjegava jasnoćui izbjegava vlastiti rast.

    Neke odluke prespavamo, neke donesemo instinktivno, neke razložimo na proste faktore, no ipak ih donesemo. Jer svaki status quo ima skrivenu dobit ostajanju u njemu, koju naš mozak, koji voli sve poznato i sigurno, zapravo obožava. Ali ne i naša duša.

    Sposobnost donošenja odluka, čak i kad nemaš sve informacije, čak i kad ne znaš što točno slijedi, pokazuje tvoj kapacitet da vodiš. I sebe i druge.

    Donošenje odluka je najtiša forma osobne moći.

    Svaki put kad odgađaš odluku, ne odgađaš samo akciju – odgađaš identitet koji si spremna preuzeti.

    Odluka nije kraj. Odluka je početak.
    Početak tvog “da” onome što stvarno želiš.

  3. Preuzimanje radikalne odgovornosti

    Zasluženo sam ju ostavila za kraj, a zapravo je početak svega i kao takva je najizazovnija za većinu. Da bi ti ona postala modus operandi u životu, moraš proći kroz faze u kojima ne kriviš više klijente, algoritam, tržište, ne čekaš da okolnosti postanu savršene, nego se vraćaš sebi. Jer si svjesna da što god se trenutno događa u tvom biznisu, najvažnije pitanje je uvijek:

    Tko ja odlučujem biti sada?

    To je razina na kojoj tvoj biznis prestaje biti projekt i postaje produžetak tvoje osobne zrelosti.

    Radikalna odgovornost ne znači da sve moraš sama. Znači da sve što stvaraš – svjesno biraš.

    Preuzimaš odgovornost za odluke koje si donijela. 

    Za verziju sebe koja si odlučila postati i za sve ono što će ta verzija tebe trebati otpustiti da bi se uopće mogla roditi.

    Prečesto sam vidjela žene koje imaju fantastične ideje, koje žele dati više, koje sanjaju o tome da njihovo znanje i rad promijeni nečiji svijet – ali ostanu na istom mjestu godinama.

    Ne zato što nisu dovoljno dobre, nego zato što nisu razvile ove osobine koje bi ih nosile kada strategije više ne rade. Kada samopouzdanje nestane i kada očekivani rezultati izostanu.

    Isto tako, vidjela sam kako se, kad te osobine postanu tvoj standard, aktivira unutarnja snaga koju ništa izvana ne može poljuljati i s kojom se uvijek krećeš.

    Onda se vještine brzo uče. Sustavi se grade. Ponude rastu. Klijenti dolaze.

    Jer više ne gradiš samo biznis – gradiš sebe kao osobu koja može nositi biznis koji želi.

    O tome sam više govorila u razgovoru na webinaru kod Ivana Stojanovića, koji možeš pogledati na ovoj poveznici:

     

ISTRAŽI OSTALE OBJAVE

faze-izrade-webshopa

3 Faze izrade webshopa

Što točno predstavlja projekt izrade webshopa? Koje su to faze izrade webshopa i kako da se pripremite za svaku od...

Scroll to Top